Радост за кокос љубителите: Вкусен бел ролат за сите сетила

Радост за кокос љубителите: Вкусен бел ролат за сите сетила

Направете вкусни обланди со кокос за сите сетила.

Состојки.

 • 300 мл. млеко
 • 450 гр. шеќер
 • 200 гр. кокос
 • 50 гр. брашно
 • 250 гр. маргарин
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 2 лажици какао
 • 3 листа обланди

Подготовка:

 1. Се става млеко во шерпа со шеќер и маргарин и се вари, па се додава кокос, заедно со брашно.
 2. Се дели филот на два дела, во едниот се става ванилин шеќер, во другиот какао.
 3. Се филуваат обландите, лист, какао фил, лист, бел фил, лист.
 4. Се замотува со помош на крпа обландата и се лади.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text