Вкусна кајмак пица со стар леб – крцка и се топи во уста

Вкусна кајмак пица со стар леб – крцка и се топи во уста

Направете вкусна кајмак пица со стар леб, деликатес наместо да го фрлите.

Состојки.

 • 10 парчиња леб
 • 100 гр. кајмак
 • 1 јајце
 • малку рендано сирење
 • 1 шолја млеко
 • 100 гр. кулен
 • 300 гр. моцарела
 • кечап
 • оригано
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се премачкува тепсија со масло, па се редат кришки леб, така да нема празнини.
 2. Се мати јајце во сад со кајмак, млеко и сирење, како и зачини.
 3. Се става се преку лебот, па се става кулен, моцарела и оригано и зачини, па малку кечап.
 4. Се става да се упие околу половина час па се пече на 220 степени 20 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

singlepost_text