Диетален десерт: Чоколаден чиа пудинг

Диетален десерт: Чоколаден чиа пудинг

Ако се уште не сте пробале чиа пудинг, тогаш треба да го направите тоа. Овој доручек е идеален за сите оние кои немаат време наутро бидејќи може да се подготви и ден претходно.

Состојки:

  • чоколадно овесно млеко
  • 2-3 лажици чиа семе
  • смрзнато шумско овошје
  • чипс од кокос

Начин на подготовка:

  1. Чиа семето прелијте го со чоколадно овесно млеко (може и кокосово, оризово или бадемово млеко), измешајте и оставете да отстои најмалку 2 часа или преку ноќ. Засладете по желба, украсете со шумско овошје и чипс од кокос.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text