Бисквит торта со многу овошје – нема вклучување рерна на горештините

Бисквит торта со многу овошје – нема вклучување рерна на горештините

Направете вкусен колач со бисквити без печење.

Состојки:

 • 600 гр бисквити
 • 1 кг малини
 • 10 лажици шеќер
 • 3 пудинзи од јагода
 • 2 дл вода
 • 400 гр чоколадо
 • 500 гр шлаг во прав
 • 2 дл сок од портокал

Подготовка:

 1. Во сад се ставаат малините со шеќер, па се варат додека шеќерот не се стопи убаво.
 2. Се матат 3 пудинзи со 2водата, се додаваат во малините и се остава да се згусне, се лади и дели на 4 дела.
 3. Се мати шлагот според упатството и тој исто така се дели на 4 дела.
 4. На тацна или соодветен сад се ставаат 200 грама бисквити потопени во сок од портокал, па се топат 100 грама чоколадо со 2 лажици масло и се ставаат на кексот.
 5. Нека се стегне па премачкајте со еден дел од филот и шлаг.
 6. Се прави истото додека има фил и кекси.
 7. Се декорира со шчаг горе.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text