Омилениот кремаст плазма сладолед од само 4 состојки

Омилениот кремаст плазма сладолед од само 4 состојки

Ако сте љубител на сладолед, а притоа сакате и комбинација од сладолед и плазма, овој рецепт е идеален за вас.

Состојки:

  • 100 гр плазма кекс
  • 250 мл слатка павлака
  • 100 гр шлаг во прав
  • 100 мл кисела вода

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад разматете, поточно измиксајте слатка павлака, а во друг шлаг со кисела вода.
  2. Измешајте ги двата шлага со кулинарска жица и потоа додајте плазма кекс (мелена или ситно издробена).
  3. Оставете во фрижидер да смрзне и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text