Предлог за ручек: Полнето пиле

Предлог за ручек: Полнето пиле

Предлог за совршен ручек – вкусно полнето пиле!

Состојки:

 • 1 пиле
 • 400 гр пилешки џигер
 • 2 мали шолји ориз
 • 1 главица кромид
 • масло
 • сол
 • бибер
 • рузмарин

Начин на подготовка:

 1. Измијте го пилето, исчистете го и намачкајте го со масло од внатре и од надвор. 
 2. Во меѓувреме подгответе фил: на малку масло издинстајте сечкан кромид, пилешки џигер исечкан на ситно и на крај додајте ориз. Залијте со малку вода и динстајте уште неколку минути. Посолете, побиберете и ставете рузмарин. 
 3. Наполнете го пилето со фил, прицврстете го отворот со чепкалки и ставете во намастена тепсија да се пече. Печете во добро загреана рерна додека кожата на пилето не порумени. Во текот на печењето можете да доливате малку вода.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text