Нема повкусни: Плескавици со пилешко и тиквички

Нема повкусни: Плескавици со пилешко и тиквички

Овој ручек е толку вкусен што ќе ве молат домашните да го направите пак.

Пробајте го и вие, ова е рецептот:

Состојки:

 • 2-3 млади лукчиња
 • малку бибер
 • парче пилешко месо
 • маслиново масло
 • 2 мали тиквички изрендани
 • 1 чешне лук
 • малку сол

Подготовка:

 1. Се сече ситно пилешкото месо со лук и кромид, се саваат рендани тиквички, сол и бибер и се меша се да се соедини.
 2. Се прават плескавички и се пржат на врело маслиново масло.
 3. Потоа, се редат во тава со масло и се потпекуваат 20 минути.
 4. Може да им ставите и кашкавал.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

 

singlepost_text