Ставете ја смесата за палачинки во шише – омилениот десерт без куп садови во кујна

Ставете ја смесата за палачинки во шише – омилениот десерт без куп садови во кујна

Одлична идеја која е брза и вкусна, па сите ќе ја сакаат.

Ако не сакате многу садови, а сте љубител на палачинки, ова е рецепт за вас.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 10 лажици башно
 • 3 лажици шеќер
 • ½ лажиче сол
 • 3 лажици масло
 • 600 мл. млеко
 • шише кисела вода од 1,5 литри

Подготовка:

 1. Во шише се става инка, па се ставаат сите состојки по редослед: брашно, шеќер, сол, јајца, масло, млеко.
 2. Прво одат сувите, па течните состојки.
 3. Се меша убаво шишето за нема грутки.
 4. Загрејте масло на тава и ставајте од шишето палачинки.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text