Летен десерт повкусен од сладолед – готов за 10 минути

Летен десерт повкусен од сладолед – готов за 10 минути

Десерт за врелите денови.

Нешто оригинално и вкусно.

Состојки:

  • 0,5 л. шлаг
  • 0,5 л. кисела павлака
  • 150 гр. шеќер
  • 150 гр. чоколадо
  • 10 издробени бисквити
  • малку дробени лешници, бадеми, ореви…

Подготовка:

  1. Се мати шлагот според упатството, па се додаваат павлаката и шеќерот и се добро се мати.
  2. Се топи чоколадото на пареа, се става третина од кремот, се ставаат мелени бисквити, лешници, бадеми и ореви, , па се става дел од чоколадото.
  3. Се справи вака и со останатиот дел од смесата.
  4. Нека се замрзне преку ноќ, па пред служење се вади 15 минути порано и се сече.

 

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text