Кремава грчка салата, хит за летово

Кремава грчка салата, хит за летово

Направете вкусна грчка салата. Вкус кој освежува.

Состојки:

  • 2 големи краставици
  • 400 мл. грчки јогурт
  • 2 чешни лук
  • сол
  • маслиново масло
  • лимонов сок

 

Подготовка:

  1. Се лупат краставиците и се рендаат во сад. Потоа се става сол и се меша, па се остава покриена да стои бар 20 минути.
  2. Потоа, салатата се цеди, а лукот убаво се ситни да нема парчиња.
  3. Се става јогуртот со краставиците, се меша, се става и лукот, па масло и лимонов сок.
  4. Додадете си билки по вкус.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text