Витаминска чорба со млада зелка и тиквици: Само една чинија го закрепнува и го лечи телото (Видео)

Витаминска чорба со млада зелка и тиквици: Само една чинија го закрепнува и го лечи телото (Видео)

Здрава посна чорба со многу витамини и минерали кои на нашиот организам ќе му дадат сила и ќе го исчистат од токсини.

Состојки:

 • 1/2 кг млада зелка
 • 1 свежа пиперка
 • 1 главица кромид
 • 1 поголем домат
 • 1/2 кг тиквици
 • 2 моркови
 • 2 компири
 • 1 мала шолја ориз
 • бибер
 • сол
 • масло
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид, додајте моркови исечкани на кругови, па кога и тие малку ќе се пропржат додајте сечкана пиперка, а потоа млада зелка исечкана на коцки.
 2. Потоа додајте тиквици и компири на коцки и налијте вода, па гответе за зеленчукот да се зготви.
 3. Пред крајот на готвењето, додајте ориз, сол, бибер и на крај магдонос. Гответе уште 5-6 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text