Ручек кој ќе го правите секој ден: Бомбици од пилешко врз кои крчка сос

Ручек кој ќе го правите секој ден: Бомбици од пилешко врз кои крчка сос

Направете пилешки бомбици со крем сос.

Навистина вкусна тава:

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • 1 главица кромид
 • 1 јајце
 • 2 лажици презла
 • сол и бибер

Состојки:

 • 180 гр. кисела павлака
 • 2 лажици мајонез
 • 150 гр. кашкавал
 • 3 чешни лук
 • 3 лажици масло

 

Подготовка:

 1. Ситно се сече пилешкото, се сече и кромидот, се зачинува и меша и се додаваат и јајце и презла па се убаво се соединува.
 2. Се премачкува тава со масло, Се прават од смесата бомбици и се ставаат со растојание во тавата.
 3. Се печат на 200 степени 25 минути.
 4. Се меша павлака, мајонез, лук и сирењето, па се става на секоја бомбица од сосот, па се враќа во рерна да се запече уште 10 минути.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text