Тајната на пиците од пицерија – направите ги дома со еден трик

Тајната на пиците од пицерија – направите ги дома со еден трик

Пицата спремена дома со сите напори и по најдобри рецепти сепак не е како оние од пицерија кои ги прават професионалци.

Тајната е во печката која држи температура од 400 степени целзиусови, а тоа е невозможно да се достигне дома.

Можно е, но треба да се послужите со трик. Ви треба камен кој одговара на печката, а се става внатре, па кога печката ќе се отвори нема да се олади бидејќи каменот ќе ја чува топлината.

Се пече 10-15 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

singlepost_text