Брз ручек по работа: Ролнички со тиквички, кашкавал и шунка

Брз ручек по работа: Ролнички со тиквички, кашкавал и шунка

Направете вкусен ручек или мезе со тиквички и кашкавал.

Нешто брзо, лесно и вкусно.

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • 100 гр. кашкавал
 • 2 лажици соја сос
 • сол
 • бибер
 • 100 гр. шунка
 • масло

Подготовка:

 1. Тиквичката се мие и лупи, па се сече на средно тенки траки.
 2. Се става во соја сос, сол и бибер, и се оставаат кратко да впијат.
 3. Се сечат кашкавалот и шунката на тенки ленти.
 4. На секоја тиквичка се става шунка и кашкавал, па се замотува ролна.
 5. Се ставаат во сад за печење со масло и се печат 15 минути на 180 степени.
 6. Може пред крај на печењето да ставите кашкавал горе и да запечете уште малку.

 

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Ред тиквички, шунка – деликатес кој крчка

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text