Мусака вкусна и ладна и топла: Не сте јаделе ваков деликатес

Мусака вкусна и ладна и топла: Не сте јаделе ваков деликатес

Направете вкусна мусака за сите сетила.

Ова е рецептот за тава-деликатес:

Состојки:

 • 500 гр. жолта боранија
 • 250 гр. мелено месо
 • 250 гр. млад компир
 • 1 кромид
 • масло
 • 1 чешне лук
 • малку магдонос
 • ½ л. кисела павлака
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • 150 гр. кашкавал

Подготовка:

 1. Се чисти боранијата и се вари во солена вода.
 2. Компирот се мие и се вари, па се сече на кругови.
 3. Меленото месо и кромидот се пржат на тава со масло заедно со магдонос и лук, како и сол и бибер, па во сад за печење се става ред боранија,  мелено месо, па компири.
 4. Се матат јајце и кисела павлака и се става смесата горе.
 5. Се ренда кашкавалот и се пече на 200 степени додека не порумени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text