Летна тава за ручек која ќе ја правите секој ден – вистински деликатес

Летна тава за ручек која ќе ја правите секој ден – вистински деликатес

Летна тава која мами воздишки. Вкусен ручек за децата и за вас.

Состојки:

 • 150 гр. кељ
 • 1 тиквичка
 • 2-3 лажици магдонос
 • 4 јајца
 • 1 кромид
 • 3 чешни лук
 • 1 шолја млеко
 • 1 лажица брашно
 • ½ шолји сланина
 • малку бибер
 • сол
 • маслиново масло

Подготовка:

 1. Се мие кељот се вари со малку сол околу 7 минути, па се цеди.
 2. Се сече ситно.
 3. Во тава се става масло и ситно сечен кромид, па сланината ситно сечена, па лукот.
 4. Се пржи заедно 3-4 минути.
 5. Се додава и кељот ситно исечен, се додава и ренданата тиквичка.
 6. Се вари околу 10 минути.
 7. Се додава и брашно и се остава малку да се пропржи, со постепено додавање млеко , по што ќе стане густ ручекот.
 8. Ставете и зачини и магдонос и мешајте.
 9. Нека се олади, па ставете ја во подмачкан плех на 180 степени околу 40 минути.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text