Сите состојки ги имате дома: Лепињи за кои и соседите ќе ви тропнат на врата

Сите состојки ги имате дома: Лепињи за кои и соседите ќе ви тропнат на врата

Одлично, брзо и лесно, а толку убаво ќе мириса што и соседите ќе дојдат да видат што спремате дома.

Состојки:

  • 1 квасец
  • 1 кг. брашно
  • 1 лажица масло
  • 2 лажички шеќер
  • 1 лажиче сол
  • млака вода по потреба

Подготовка:

  1. Се става квасецот во млака вода со малку шеќер и лажица брашно да се активира, па се меша со сите останати состојки, се замесува тесто и се остава да нарасне кратко.
  2. Потоа, се вадат топку, се расукуваат малку и се пржат на тава со масло.
  3. Се служат топли со јогурт, кисело млеко или павлака.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

singlepost_text