Домашен компот од јагоди

Домашен компот од јагоди

Неодолив компот од најубавото овошје…

Состојки:

  • 1 кг јагоди
  • 1,5 л вода
  • шеќер по желба
  • 2 лажици густин

Начин на подготовка:

  1. Ставете ја водата да зоврие. Додајте шеќер, почекајте да се растопи. Додајте јагоди и гответе 2 минути. 
  2. Густинот разматете го со малку вода и додајте јагоди. Гответе уште 3 минути и тргнете од оган.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text