Брз десерт за сите сетила: Врели вишни а врз нив чоколадо

Брз десерт за сите сетила: Врели вишни а врз нив чоколадо

Направете вкусен колач со вишни, идеален за периодов.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици какао

Крем 1:

 • 1 тегла компот од вишни
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици густин

Крем 2:

 • ½ л. слатка павлака
 • 300 гр. чоколадо за готвење

Подготовка:

 1. Се прави цврст снег од белките со шеќерот, па едно по едно жолчки, па брашното со какао на крајот и се убаво се меша за бисквит.
 2. Се пече на плех 15 минути на 180 степени.
 3. Се остава да се олади.
 4. Се меша шеќер со густин и компот од вишни, па се вари да се згусне.
 5. Се распоредува врелиот крем по бисквитот, а потоа се вари слатката павлака со чоколадото, па се премачкува над вишните.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

 

 

 

 

singlepost_text