Омиленото јадење на нашите баби: Направете вкусни тестенини од компири

Омиленото јадење на нашите баби: Направете вкусни тестенини од компири

Вкусни тестенини готови за миг!

Состојки:

  • 300 гр тестенини
  • 1 главица кромид
  • 1/2 кг компири
  • масло
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Тестенините згответе ги како и компирите и направете пире. Испржете ситно сечкан кромид на масло па додајте го во пирето од компири. Тоа додајте го во зготвените тестенини и сè добро изедначете. 
  2. Додајте сол и бибер по вкус и вашиот ручек е готов!

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text