Ручек за 30 минути: Повкусно е од мусака, ќе го правите постојано

Ручек за 30 минути: Повкусно е од мусака, ќе го правите постојано

Направете вкусно мелено месо со зеленчук, ручек за 30 минути на маса.

Состојки:

 • 500 гр. компири
 • 300 гр. мелено месо
 • 4 лажици масло
 • 1 кромид
 • 1 пиперка
 • 1 морков
 • сол бибер
 • магдонос
 • 1 чешне лук
 • црвен пипер

Подготовка:

 1. Ситно се сече лукот со пиперка и излупениот морков, па се пржат на загреано масло, а потоа се додава меленото месо, со зачини и малку црвен пипер, па се динста 10 минути.
 2. Се додава и пасираниот лук и се трга на страна.
 3. Се лупи и компирот се сече на кругови.
 4. Се става во тава со капак, две лажици масло, па се става компирот да омекне, а потоа се додава и месото.
 5. Се става и магдонос.
 6. Послужете.

Повеќе вести на Готви.мк:

Запечен млад компир со сос

Млади компири со сенф и пиво

Кремав компир во тепсија

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт