Ролат со многу овошје и шлаг – децата ќе сакаат репете

Ролат со многу овошје и шлаг – децата ќе сакаат репете

Направете вкусен колач со шлаг и овошје.

Многу е вкусно и едноставно.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 7 лажици шеќер во прав
 • 6 лажици брашно
 • 1 лажица растопен путер

Состојки за фил.

 • 250 мл. слатка павлака
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 300 гр. овошје по избор
 • 2-3 кеси шлаг за горе
 • шеќер во прав

Подготовка:

 1. Се делат белките од жолчките, па пенасто се матат жолчките со шеќер во прав и се додава брашното, путер и на крајот изматените белки во снег.
 2. Се става смесата во калап со брашно, се пече на 200 степени 10 минути.
 3. Се вади кората, се става на влажна крпа и се замотува во ролат.
 4. Се мати слатката павлака со шеќер во прав, се одмотува ролатот и се премачкува.
 5. Се сече овошје по избор, се става преку филот и пак се витка ролат.
 6. Се става шеќер во прав горе и се декорира со шлаг кој ќе го сматите според упатството на кесето.
 7. Нека се олади.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

 

singlepost_text