Деликатес: Салата со печурки од која домот ќе замириса

Деликатес: Салата со печурки од која домот ќе замириса

Направете посна салата со шампињони на грчки начин.

Ова е рецептот за неа:

Состојки:

  • 500 гр. шампињони
  • 2 дл. бело вино
  • 1 дл. маслиново масло
  • ½ сок од лимон
  • ловорови листови
  • сол
  • магдонос
  • бибер

Подготовка:

  1. Се сечат печурките на подебели листови, се става вино со чаша вода во тава и лимонов сок и масло, ловоров лист и сол и бибер, па се состава да проврие, а потоа се додаваат печурките и се оставаат десет минути.
  2. Се трга и се оставаат да се ладат во вода, се цедат и ставаат на чинија со зачини и магдонос.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Крем салата со сирење и сусам

Бејкон салата

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

singlepost_text