Пица ролат на поинаков начин

Пица ролат на поинаков начин

Неодолив пица ролат кој ќе ве воодушеви…

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 600 гр кечап
  • 600 гр маринирани шампињони
  • 300 гр сирење
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Корите поделете ги на 3 делови за 3 ролати (по 5 парчиња). Печурките исечкајте ги, а сирењето изрендајте го. На секој ролат оди по 200 гр кечап, 100 гр сирење и 200 гр шампињони. 
  2. Ставете две кори една преку друга па премачкајте со кечап, ставете трета кора, па и неа премачкајте ја со кечап и посипете со рендано сирење. Ставете четврта кора, премачкајте ја со кечап, па распоредете исечкани шампињони. Ставете петта кора, па свиткајте. Така направете уште два ролата. 
  3. Ролатите ставете ги во обложен плех па премачкајте ги со малку масло и печете на 220 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text