Запечени макарони со фета – еден додаток ги прави деликатес

Запечени макарони со фета – еден додаток ги прави деликатес

Крчка, мами со мирисот и аромата, едвај ќе дочекате да пробате.

Направете деликатес со макарони во кујната:

Состојки:

  • 500 гр макарони
  • 1 шолја кисела павлака
  • 300 гр фета сирење
  • 150 гр печени и излупени кикиритки
  • масло по потреба

 

Подготовка:

  1. Макароните се варат во солена вода и се цедат.
  2. Во сад се рони сирењето и се меша со павлаката, се соединува со макароните и се убаво се меша.
  3. Се премачкува тепсија со масло, се става пола од макароните, па ситно сечени кикиритки, па друг дел од макароните.
  4. Се пече на загреана рерна на 220 степени околу 20 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

singlepost_text