Како да испечете јајце на облак: Од сега јајцата ќе ги подготвувате само вака (Видео)

Како да испечете јајце на облак: Од сега јајцата ќе ги подготвувате само вака (Видео)

Често се прашувате што да подготвите за доручек. Јајца? Да, тоа веројатно секогаш прво ви паѓа на памет, но како? Кајгана или јајце на око? Еве како да подготвите јајца на многу необичен начин – на облак.

Состојки:

  • 1 јајце
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Одвојте ја белката од жолчката, па белката со миксер добро разматете ја во цврст снег. Обложете тепсија со хартија, па белката со лажица внимателно префрлете ја во тепсијата и обликувајте како гнездо со дупка во средината во која ќе ставите жолчка.
  2. Посолете и печете во рерна на 220 степени 5 минути. Ќе добиете убаво печено и декоративно јајце.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text