Вкусни домашни жу-жу погачи: Ќе замириса цело маало

Вкусни домашни жу-жу погачи: Ќе замириса цело маало

Направете вкусни жу-жу кифлички во вашиот дом.

Состојки:

 • 1 дл. јогурт
 • 1 дл. кисела павлака
 • 1 дл. млеко
 • 1 дл. масло
 • 2 лажички шеќер
 • 2 јајца
 • 40 гр. квасец
 • сол
 • 700 гр. брашно

Фил:

 • 250 гр. маргарин
 • 400 гр. сирење
 • 200 гр. салама
 • 1 јајце

 

Подготовка:

 1. Павлаката со јогурт и млеко се мати, се додава шеќер, па квасец и 4 лажички квасец.
 2. Кога ќе надојде квасецот, се ставаат сите состојки за тесто и се остава да нарасне, па се расукува кора.
 3. Преку неа се мачка маргарин, 200 грама сирење изронето, па се прави ролат кој треба да стои половина час.
 4. Пак се расукува, се сече на пет траки, па на цик-цак да се добијат триаголници.
 5. Се филуваа со другите 200 грама сирење, исечена салама, се виткаат во кифли и се премачкуваат со јајце.
 6. Се печат на 200 степени додека не поруменат.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

singlepost_text