Ручек повкусен од мусака: Запечено мелено месо со пире и моцарела

Ручек повкусен од мусака: Запечено мелено месо со пире и моцарела

Рецепт за вкусно и едноставно јадење за цело семејство.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 50 мл. млеко
 • 500 гр. мелено месо
 • малку масло
 • 250 гр. доматно пире
 • 1 главица кромид
 • 2 чешни лук
 • сол
 • бибер
 • 200 гр. моцарела

Подготовка:

 1. Компирот се лупи и вари во солена вода, па се цеди и се прави пие со маргарин и млеко.
 2. На тава со масло се пржи кромидот со меленото месо, се ставаат и зачини, се додава и лук, па се крчка се 15 минути. Се става и доматното пире.
 3. Се премачкува тава, се става меленото месо, па се реди пирето, па моцарела.
 4. Се пече на 200 степени 25 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук