Сакате комбинација од пилешко и салата? Тогаш оваа „селска“ салата е вистински избор за вас

Сакате комбинација од пилешко и салата? Тогаш оваа „селска“ салата е вистински избор за вас

Селската салата е спој од зелена пиперка, домат, краставица, млад кромид, зелен лиснат зеленчук и нане. Рецептите за ова јадење варираат од годишното доба, па во салатата се додава и спанаќ, карфиол, целер, ротквици…

Состојки:

 • 1 зелена салата
 • 1 веза магдонос
 • 1 веза нане
 • 2 домати
 • 2 краставици
 • 1/2 главица црвен кромид
 • 1 веза рукола
 • 350 гр пилешки гради
 • 3 лажици маслиново масло
 • пита леб
 • зеленчук

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради испечете ги на малку масло и исечкајте ги на ленти. Измаешајте ги сите состојки за салата, освен лепињата. 
 2. Исечете ја лепињата на ленти, премачкајте со маслиново масло и запечете неколку минути во рерна. 
 3. Во сад измешајте ги состојките за прелив, зачинете ја салатата со преливот и на врвот ставете исечкана лепиња.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text