Полнети пиперки врз кои тече кајмак – деликатес од кој ќе замириса домот

Полнети пиперки врз кои тече кајмак – деликатес од кој ќе замириса домот

Направете полнети пиперки деликатес, тече месо и кајмак и мамат со аромата, а ги сакаат и големи и мали.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 1 главица кромид
 • ½ шолји ориз
 • 1 лажиче црвен пипер
 • бибер
 • сол
 • 1 дл. масло
 • вода
 • 2 дл. кајмак
 • пиперки (количина по желба)

Подготовка:

 1. Се мијат и чистат пиперките за полнење, а месото се става во сад со исечен кромид, миениот ориз, црвен пипер, сол и бибер, масло, па се убаво мешаме.
 2. Се полнат пиперките со смесата, се ставаат во шерпа, а може и во рерна.
 3. Се редат една до друга пиперките, се става вода така што барем две третини да се опфатени, па се печат на 180 степени околу час и половина.
 4. Ако треба се додава вода.
 5. Кајмакот потоа се меша и се става врз пиперките, па се запекуваат уште малку.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

 

singlepost_text