Дињата е полна витамини, помага за диета – има само 10 посто шеќер но внимавајте на ова

Дињата е полна витамини, помага за диета – има само 10 посто шеќер но внимавајте на ова

Дињата е овопје со сладок вкус, богата витамини, а нејзината најдобра категорија е дињата ананас која е најблага и сочна, со силен мирис и вкус.

Како и лубеницата и таа има многу вода, помага за хидратација и диета на телото, а има малку шеќер, само околу 10 посто.

Има многу минерали и витамини, а најдобрата се бира така што треба да е тешка и со многу мрежички на неа, кои се показател дека е сочна.

Бидете внимателни доколку имате чувствителен стомак бидејќи таа може да делува раздразливо.

Таа го забрзува варењето, па може да допринесе до дијареа, па ако иматепроблем со стомакот избегнувајте ја, или јадете по малку неколку пати на ден.

 

Повеќе вести на Готви.мк

Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?