Кремасто уживање: Чоколаден црно-бел колач кој не се пече (Видео)

Кремасто уживање: Чоколаден црно-бел колач кој не се пече (Видео)

Уживајте со сите сетила, бидејќи овој колач е за вистинските љубители на благо.

Состојки за кора:

  • 300 гр мелени бисквити
  • 50 гр какао
  • 250 мл млеко

Состојки за бел фил:

  • 300 гр слатка павлака
  • 150 гр бело чоколадо

Состојки за црн фил:

  • 300 гр слатка павлака
  • 150 гр црно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото растопете го во павлака, па измиксајте со миксер за да добиете крем.
  2. Направете долна кора од мелени бисквити, какао и млеко. Прелитје го прво белиот, а потоа црниот фил.
  3. Во тортата ставете разни искршени слатки. Оставете еден час да се излади во фрижидер, а потоа послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Практична жена“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text