Бурек без кори готов за брзо време: Вкусен и кога ќе се олади

Бурек без кори готов за брзо време: Вкусен и кога ќе се олади

Направете бурек без кори, нешто вкусно, ново, посебно и деликатесно.

Состојки:

 • 300 гр. мелено месо
 • 2-3 главици кромид
 • 4 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја јогурт
 • 12 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • сол
 • бибер
 • масло за тепсијата

Подготовка:

 1. Кромидот ситно се сече, се меша со меленото месо, јајцата, јогуртот и млекото со зачини.
 2. Се додава брашното измешано со прашок за пециво, па убаво се меша смесата и соединува.
 3. Се става во добро подмачкан плех со масло, најубаво округол.
 4. Се пече на 200 степени околу 45 минути.
 5. Се сече и сервира, вкусно е и топло и ладно.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее