Торта без јајца, без млеко и маснотии: Верувајте веднаш ќе ја направите

Торта без јајца, без млеко и маснотии: Верувајте веднаш ќе ја направите

Направете вкусна торта без млеко и без маснотии, која се топи во уста.

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 100 гр ореви
 • 100 гр шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 портокал
 • 300 мл минерална вода
 • цимет
 • џем
 • 200 гр шлаг во прав

Подготовка:

 1. Се става во сад брашното со прашок за пециво, ванилин шеќер и сокот и ренданата кора од портокал, па шеќер, малку цимет и минерална вода, се меша се става смесата во плех и се пече на 200 степени 40 минути.
 2. Се сече на половина бисквитот.
 3. Се ставаат корите една до друга, се мачка едната со џем, другата со приготвениот шлаг, па се преклопуваат кај намачканите делови.
 4. Се украсува со шлаг.

 

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text