Домашен сок од малини: Незаборавен вкус кој враќа во детството (Видео)

Домашен сок од малини: Незаборавен вкус кој враќа во детството (Видео)

Веруваме дека нема повкусно освежување за претстојните врели денови…

Состојки:

  • 7 кг малини
  • 2,5 кг шеќер

Начин на подготовка:

  1. Малините измијте ги, добро изгмечете ги и исцедете ги. На литар сок додавајте 300 гр шеќер и мешајте додека не се растопи. Ставете во стаклени шишиња со метални капачиња.
  2. Можете сокот да го ставите и во пластични шишиња а потоа во замрзнувач.
  3. Ако сокот го ставате во стакло, шишиња ставете ги во рерна, вклучете на 90 степени и на 90 минути вклучете ги двата греачи (горниот и долниот).

Уживајте во летното освежување!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text