Пица од тестенини со многу салама и кашкавал: Сите ќе го побараат овој ручек и за утредента

Пица од тестенини со многу салама и кашкавал: Сите ќе го побараат овој ручек и за утредента

Што мислите може ли да се направи пица од тестенини?

Можеби во Италија не се спојуваат овие две намирници, но со мал експеримент ние ќе направиме деликатес.

Подготовка:

 • 200 гр. тестенини 
 • 300 гр. кечап 
 • 2 дл. кисела павлака 
 • 2 јајца 
 • 8 парчиња пилешка шунка 
 • 150 гр. кашкавал 
 • 2 лажички оригано 
 • 50 мл. маслиново масло 
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Тестенините се варат во солена вода, па се цедат и се става маслиново масло, па се ставаат на хартија за печење и се распоредуваат тестенините. 
 2. Се мешаат во сад кечапот со киселата павлака и јајца, па се премачкуваат макароните со оваа смеса. 
 3. Се ставаат парчињата салама горе, па се ренда и кашкавалот. 
 4. Се пече на 200 степени додека не порумени. 
 5. Се вади од рерна кратко, се ставаат сол и оригано и се враќа уште малку.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

 

 

singlepost_text