Има повеќе железо од спанаќ, помага за бубрезите и видот – кога јадете лубеница внимавајте само на ова

Има повеќе железо од спанаќ, помага за бубрезите и видот – кога јадете лубеница внимавајте само на ова

Лубеницата е царица на летото, има многу витамини, сочен и богат вкус и сите ја сакаме на трпезата.

Има малку калории и многу вода, па затоа е идеално овошје и за слабеење.

Лубеницата го освежува и хидратизира телото, има 90 проценти вода.

Не прави сити, помага да слабееме и да не посегнеме по друга храна.

Најдобар начин да се избере е да бирате потешки лубеници, лубеници со мрежички кои имаат кафено дно.

Лубеницата има железо повеќе и од спанаќот, таа помага за анемија, помага за проблеми како подобрување на памтењето, за борба со неколкувидови рак, проблеми со бубрезите и мочните патишта

Помага и за здравјето на очите.

Секако, има шеќер во себе па треба да внимавате да не се прејадувате.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен