Домати полнети со ориз

Домати полнети со ориз

Подгответе вкусно и едноставно јадење – домати полнети со ориз!

Состојки:

 • 6 домати
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • 200 гр варен ориз
 • 250 мл вода
 • 200 гр домати од конзерва
 • пармезан

Начин на подготовка:

 1. Доматите измијте ги, исчистете ги, отсечете ги врвовите и издлабете ја средината и иситнете ја. Еден час пред готвење потопете го оризот. 
 2. Исечкајте кромид и пропржете го на тава заедно со лукот и динстајте додека не биде готово. 
 3. Додајте иситнети домати и ориз и динстајте додека не ја впие течноста. Додајте 150 гр домати од конзерва и зачини по желба. 
 4. Доматите полнете ги со динстан ориз и прелијте ги со остатокот од доматите. Печете 40-тина минути во рерна загреана на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text