Салата со пилешко и печурки – од една смеса ќе се најаде четиричлено семејство

Салата со пилешко и печурки – од една смеса ќе се најаде четиричлено семејство

Супер вкусна салата со печурки и пилешко, доволна за 4 лица.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 400 гр. пилешко 
 • 2 лажици маргарин 
 • 2 парчиња леб 
 • 1 лимон 
 • 5 лажици маслиново масло 
 • марула 
 • 200 гр. шери 
 • 150 гр. печурки 
 • сол 
 • бибер 
 • 1 лук

Подготовка:

 1. Се сече пилешкото на коцки, а се мијат печурките и се сечат и тие. 
 2. Се пржат на маргарин на тава, па се ставаат зачини. 
 3. Се сече на мали коцки лебот, па се пропржува со исечениот лук на тава. 
 4. Се мие марулата, се става во сад со месото и печурките, се ставаат зачини, масло и сок од лимон.
 5. Се ставаат внатре и сечените домати. 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Крем салата со сирење и сусам

Бејкон салата

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

 

 

singlepost_text