Класик меѓу пиците: Со туна

Класик меѓу пиците: Со туна

Брзо и лесно подгответе вкусна пица со туна, еве рецепт!

Состојки:

  • 100 гр кечап
  • 100 гр шампињони
  • 1 главица кромид
  • 1 конзерва туна во масло
  • неколку црни маслини
  • оригано

Начин на подготовка:

  1. Тестото кое вообичаено го правите премачкајте го со кечап. Туната изгмечете ја со вилушка во масло да добиете изедначена маса. Печурките исчистете ги и исечкајте ги на листови па издинстајте ги со кромид на масло додека не омекнат. 
  2. На тестото прво наредете печурки, па туна, посипете со оригано. Печете во загреана рерна на 220 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text