Печурки со вино и растопен пармезан – деликатес готов за 10 минути

Печурки со вино и растопен пармезан – деликатес готов за 10 минути

Направете вкусни шампињони во вино со пармезан.

Неодолив и вкусен спој.

Состојки:

 • 600 гр. шампињони
 • 100 гр. пршута
 • 50 гр. сирење
 • 200 гр. пармезан
 • 100 мл. масло
 • 200 мл. вино
 • 1 лажиче вегета

Подготовка:

 1. Убаво се мијат и чистат печурките, се полеваат со масло и вегета.
 2. Направете смеса од пршутата исечена ситно, со сирењето и ставете ја во печурките.
 3. Ставете ги во тава со вино и печете ги 10 минути на 220 степени.
 4. Пред крај додадете пармезан да се растопи и печете уште малку.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Лудило од вкус за љубителите на печурки

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text