Палачинки со кајмак

Палачинки со кајмак

Солени палачинки кои морате да ги пробате!

Состојки:

 • 400 гр брашно
 • 1/2 л млеко
 • 1 јајце
 • 200 гр бело сирење
 • 100 гр кајмак
 • масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Од јајце, брашно, малку сол и млеко направете тесто за палачинки. 
 2. Палачинките пржете ги во тава на врело масло од двете страни. 
 3. Готовите палачинки филувајте ги, свиткајте ги во ролни, редете ги една покрај друга на плитка чинија и послужете ги додека се топли. 
 4. За филот добро изгмечете сирење, додајте кајмак и сè повторно добро изгмечете, посолете по вкус и измешајте така што ќе добиете изедначена маса. 
 5. Филувајте ги палачинките и послужете ги топли со сезонска салата.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

singlepost_text