Домашен леден чај: Неколку шишиња од малку состојки, повкусен од тој во продавница

Домашен леден чај: Неколку шишиња од малку состојки, повкусен од тој во продавница

Направете си дома леден чај кој е повкусен од оној од продавница.

Состојки:

  • 2 лажички зелен чај
  • 1 лимон
  • 4 праски
  • малку ѓумбир
  • нане

Подготовка:

  1. Се става зелениот чај во врела вода и се остава 5 минути, па се цеди.
  2. Праските и ѓумбирот се лупат и се мешаат со малку вода, па се цедат.
  3. Сокот од лимон со ѓумбир и праска се става во зелениот чај, па се ставаат на кришки исечени праски и се лади.
  4. Се служи со листови нане.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

 

 

singlepost_text