Бела торта – Готова за 15 минути, нов рецепт во морето десерти

Бела торта – Готова за 15 минути, нов рецепт во морето десерти

Направете вкусна торта која е нависитна прексрасно откритие во морето рецепти.

Состојки:

 • 0,5 л шлаг 
 • 0,5 л кисела павлака 
 • 150 гр шеќер 
 • 150 гр чоколадо 
 • 10 издробени бисквити 
 • малку дробени чешници и ореви

Подготовка:

 1. Се мати шлагот, се додава киселата павлака и ѓеќер и убаво се соединува. 
 2. Се растопува чоколадото на пареа. 
 3. Се става во сад третина од смесата, па малку издробени бисквити, па лешници и ореви и малку чоколадо. 
 4. Се повторува се додека има смеса. 
 5. Горе се става останатиот шлаг и се остава убаво да се стегне.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

 

 

singlepost_text