Сладолед со диња, кокос и чоколадо

Сладолед со диња, кокос и чоколадо

Направете вкусен сладолед или крем од диња.
Навистина е неодолив вкусот:

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 100 мл слатка павлака
  • 20 гр шеќер во прав
  • 150 гр диња
  • 50 гр чоколадо
  • 50 гр кокос
  • ½ пакување желатин

Подготовка:

  1. Се мати павлаката со шеќер, се сече дињата ситно и се става во сад и се пасира, па се става и млекото.
  2. Се додаваат и желатинот кој ќе го растопите во вода, па се става смесата во сад.
  3. Се остава да се стегне, па горе се става рендано чоколадо и кокос.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text