Пита со зеље без кори (Видео)

Пита со зеље без кори (Видео)

Здрав и брз оброк за целото семејство!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр блитва, спанаќ, зеље (што и да имате)
 • 200 мл јогурт
 • 150 гр сирење
 • 1 прашок за печиво
 • 7 лажици брашно
 • 7 лажици гриз
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца додајте брашно и гриз со прашок за печиво, јогурт, масло, издробено сирење и исечкана блитва или спанаќ или зеље.

   

 2. Сè добро изедначете и ставете во намастен пелх. Печете на 200 степени околу 30-40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text