Повкусни и од лазања: Макарони деликатес

Повкусни и од лазања: Макарони деликатес

Овој рецепт кога ќе го прочитате сигурно брзо ќе го направите.

Состојки:

 • 400 гр. макарони
 • 300 гр. шампињони
 • шунка
 • кашкавал
 • кечап
 • оригано
 • сол
 • вегета

Прелив:

 • 2 јајца
 • 1 шолја јогурт
 • сол

 

Подготовка:

 1. Макароните се варат во солена вода, се цедат и мијат со ладна вода.
 2. Се додава на нив ситно сечената шунка, во количина по желба, па кашкавал, кечап и оригано.
 3. На масло се пржат печурките, се ставаат зачини и се додаваат на макароните.
 4. Се меша се, па се премачкува огноотпорен сад, се става кечап и се ставаат макароните, па уште малку кашкавал, а потоа се прави преливот од наведените состојки и се става горе.
 5. Се пече на 200 степени додека не порумени.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

singlepost_text