Освежувачки колач од сирење и шумско овошје

Освежувачки колач од сирење и шумско овошје

Подгответе освежувачки колач за топлите денови…

Состојки:

  • 220 гр свежо сирење
  • 1 шолја шеќер во прав
  • 220 гр смрзнато шумско овошје
  • 1 лажичка ванилин шеќер
  • кора за пита
  • 4 шолји свежо овошје
  • 1/2 шолја џем

Начин на подготовка:

  1. Измешајте сирење и шеќер па додајте растопено овошје и ванила. Смесата излејте ја во печена кора па прекријте ја со свежо овошје и прелијте ја со џем.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text