Топчиња од месо со сланина: Совршени залаци за вистински гурмани

Топчиња од месо со сланина: Совршени залаци за вистински гурмани

Месни топчиња со сланина за вистинско уживање…

Состојки:

 • 850 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 помала главица кромид, исечкан
 • 1 шолја презла
 • сол
 • бибер
 • 1/4 лажичка лук во прав
 • тенко исечкана сланина Пекабеско
 • стапчиња за ражничи

Начин на подготовка:

 1. Спојте ги состојките, освен сланината, па направете топчиња. Потоа замотајте ги во кругови сланина и зацврстете ги со стапчиња за ражничи. 
 2. Подгответе решетка, лимот ставете го под неа, наредете ги топчињата и печете ги 40 минути на 220 степени. 
 3. Изберете сос по желба, направете салата и послужете!

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text