Природен антидепресив богат витамини – плус важна напомена за овошјето кое го јадеме секој ден

Природен антидепресив богат витамини – плус важна напомена за овошјето кое го јадеме секој ден

Најпознатите плантажи за банани ги има во Малезија, а се употребуваат повеќе од 4.000 години, и корисни се за здравјето на човекот.

Бананата е слатка, има околу 100 видови, а е исклучително здрава, се користи свежа и за различни рецепти.

Има 74 посто вода, малку масти и шеќери, многу витамини особено Ц, Д, Е.

Богата е со магнезиум, фосфор, калциум, цинк и бакар.

Има само 90 калории, а создава ситост.

Го намалува ризикот од срцев удар, се препорачува при стрес, нервоза, депресија, анксиозност и тага бидејќи го подобрува расположението.

Помага и да се одвикнеме од штетната навика – цигарите.

Бананата е едно од најздравите овошја, но запаметете – не се става во ладилник.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

 

singlepost_text